Tradycja kąpieli w saunie - historia sauny
Gdy słyszymy o saunach, większości z nas na myśl przychodzi Finlandia. Powszechnie jest ona uważana za ojczyznę sauny, bowiem sama nazwa wywodzi się właśnie z ich języka. Historia powstania sauny jest dosyć skomplikowana, ponieważ sama kultura saunowania rozwijała się równolegle w wielu miejscach na świecie. Bazując na archeologicznych odkryciach wiemy, ż pierwsze sauny powstawały prawdopodobni w jaskiniach. Nie wiemy jednak czy sauna początkowo służyła do ogrzewania się, powodów relaksacyjnych, zdrowotnych czy odpornościowych i higienicznych. Dowody wskazują iż pierwszą saunę zbudowali Scytowie, czyli koczownicze ludy irańskie. Jednak zbudowane przez nich sauny pełniły bardziej rolę schronienia przed mrozem, a więc służyły do przetrwania, a nie tak jak współcześnie - relaksu i odprężenia. Pomieszczenia "sauny" służyły jako kuchnie, szpitale czy kryjówki przed zimą - sauna stała się w ten sposób miejscem wyjątkowym, domem dla ducha. Jak wspominaliśmy na początku, słowo sauna wywodzi się z język fińskiego. Finowie z terenów Uralu przyniosły ze sobą wiedzę dotyczącą ogrzewania pomieszczeń. Po zbytej wiedzy zaczęły powstawać Savu, czyli dymne sauny parowe, które były opalane drewnem. Savu pozwalała na utrzymanie higieny zanim nie wynaleziono mydła. Oczyszczenie następywało przez pocenie się, smaganie witkami z brzozy i płukanie ciała w rzece lub śniegu. Mydło, które było już dostępne wykorzystywane było do mycia ciało przed i po kąpieli w saunie. Sauny publiczne zaczęły wyposażać się w pomieszczenia do przebierania, mycia, wypoczywania. Pomieszczenia te były bogato zdobione i przeznaczone były dla najbogatszych mieszkańców.
Mimo że sauny mają tradycję znacznie dłuższą, niż się powszechnie uważa, to właśnie w krajach Skandynawskich zakorzeniły się one głęboko i stały się nieodłącznym elementem tamtejszej kultury. Finowie znali saunę prawdopodobnie od tysiącleci. Ogrzewanie się ciepłymi kamieniami pozwalało im znieść nieprzyjazny klimat. Pomieszczenie, które w ten sposób ogrzewano, było najcieplejszym w domu i to tam spędzano zimę.
Ciekawostki o saunie których prawdopodobnie nie wiedziałeś :)
- Od najmłodszych lat Finowie chodzą do sauny wraz z całymi rodzinami, a czas spędzony w saunie razem z rodziną jest nawet tradycją wigilijną. Oznacza to, że cała rodzina widzi się nago, w wyniku czego Finowie mają bardzo dojrzałe i zrelaksowane podejście do nagości.
- Finlandia jest niekwestionowanym liderem pod względem liczby saun. W tym kraju, w którym mieszka zaledwie 5 milionów ludzi, zbudowano około 2 milionów saun.
- Finlandia organizowała nawet oficjalne zawody w saunowaniu. W 2010 r. rosyjski zawodnik Władimir Ladyżenskij zmarł po sześciu minutach przebywania w gorącej saunie o temperaturze 110 ° C. Po tragedii coroczne mistrzostwa świata w saunowaniu zostały na trwałe odwołane.